Photo Contest Rules: Contestants must be from the following states only: California, Arizona, Utah, Nevada, Washington, Oregon, New Mexico, Montana, Idaho, Wyoming, and Colorado. Contestants must be paid subscribers to the Western Cowman.
  1. Photos are to be 8 x 10-inch color or black and white prints, mounted on 11 x 14-inch black poster board. Photos not securely mounted will be disqualified. Make certain name, address and phone numbers are attached to the back.

  2. Photos must depict our western ranching lifestyle. Photos can’t be altered or image-enhanced in any way.

  3. Categories will be divided up after all entries are received.

  4. Junior category is for shutterbugs 15 years of age and younger.

  5. A maximum of 25 photos per contestant can be entered. Entries cannot have appeared in another contest.

  6. Photos become the property of Western Cowman for use in publication and promotion.

  7. Winning entries will be published in the November issue of Western Cowman.

  8. Cash awards will be given to first place award winners. Photo chosen as the “Editor’s Choice” will appear on the November Western Cowman cover.

  9. Special Awards to the EDITOR’S CHOICE and to the ALL-AROUND PHOTOGRAPHER winners. The ALL-AROUND award will be given to the photographer who gathers the highest total points from each category.
(click here to view 2014 Photo Contest Flyer)


Aim & Shoot 2014: RESULTS

Barns - Barn Bits & Pieces

First Place
Chris Anderson

Second Place
Vivian Thompson

Third Place
Sue Arata

Honorable Mention
Vivian Thompson

Barns - Metal Roofs

First Place
Sue Arata

Second Place
Mindy Rasmussen

Third Place
Joann Arata

Honorable Mention
Mindy Rasmussen

Barns - Red Barns

First Place
Diane Garcia

Second Place
Sheri Jaeger-Abbott

Third Place
Diane Garcia

Honorable Mention
Sue Arata

Barns - Scenic Settings

First Place
Chris Anderson

Second Place
Tracy Bjornestad

Third Place
Pooty Dagnon

Honorable Mention
Diane Garcia

Barns - Strong Old Bones

First Place
Diane Garcia

Second Place
Billie Sacco

Third Place
Flora Steffan

Honorable Mention
Janet Johnson

Barns - Wood Barns

First Place
Vivian Thompson

Second Place
Mindy Rasmussen

Third Place
Vivian Thompson

Honorable Mention
Chris Anderson

Black and White - Barns

First Place
Lindsey Lorenz

Second Place
Darcy Sexson

Third Place
Suzy Vargas

Honorable Mention
Charlene Cooper

Black and White - Barnyard Buddies

First Place
Darcy Sexson

Second Place
Suzy Vargus

Black and White - Branding Time

First Place
Mindy Rasmussen

Second Place
Tracy Bjornestad

Third Place
Tracy Bjornestad

Honorable Mention
Sherry Dowdy

Black and White - Cattle

First Place
Lindsey Lorenz

Second Place
Joann Arata

Third Place
Darcy Sexson

Honorable Mention
Joann Arata

Black and White - Characters

First Place
Billie Sacco

Second Place
Cindy Sitz

Third Place
Loni Stevens

Honorable Mention
Loni Stevens

Black & White - Horses

First Place
Terri Arington

Second Place
Lindsey Lorenz

Third Place
Tracy Bjornestad

Honorable Mention
Kendra Bridges

Black & White - Ranch Sights

First Place
Chris Anderson

Second Place
Tracy Bjornestad

Third Place
Mindy Rasmussen

Honorable Mention
Kendra Bridges

Black & White - The Kids

First Place
Loni Stevens

Second Place
Billie Sacco

Third Place
Loni Stevens

Honorable Mention
Billie Sacco

Cattle - Baby Faces

First Place
Karla Schwoerer

Second Place
Sue Arata

Third Place
Mindy Rasmussen

Honorable Mention
Sheri Jaegar-Abbott

Cattle - Buddies

First Place
Lindsey Lorenz

Second Place
Mindy Rasmussen

Third Place
Cindy Sitz

Honorable Mention
Mindy Rasmussen

Cattle - Calf Cuties

First Place
Vivian Thompson

Second Place
Mindy Rasmussen

Third Place
Karla Schwoerer

Honorable Mention
sheri Jaeger-Abbott

Cattle - Horn Time

First Place
Jill Egly

Second Place
Suzy Vargas

Third Place
Suzy Vargas

Honorable Mention
Jill Egly

Cattle - Part of the Crowd

First Place
Sue Arata

Second Place
Darcy Sexson

Third Place
Darcy Sexson

Honorable Mention
Lindsey Lorenz

Cattle - The Boyz & Friends

First Place
Sue Arata

Second Place
Jill Egly

Third Place
Billie Sacco

Honorable Mention
Charlene Cooper

Cattle - The Cow

First Place
Sue Arata

Second Place
Darcy Sexson

Third Place
Sue Arata

Honorable Mention
Suzy Vargas

County Critters - Barn Kitty

First Place
Susan Barton

Second Place
Gayle Goins

Third Place
Sheri Jaeger-Abbott

Honorable Mention
Sheri Jaeger-Abbott

Country Critters - Gentle Creatures

First Place
Alta Barker

Second Place
Gayle Goins

Third Place
Gayle Goins

Country Critters - Weird Wallpaper

First Place
Vivian Thompson

Second Place
Tracy Bjornestad

Country Critters - Wings

First Place
Suzy Vargas

Second Place
Sue Arata

Third Place
Billie Sacco

Honorable Mention
Karla Schwoerer

Dogs - Best Friends

First Place
Sue Miche

Second Place
Lindsey Lorenz

Third Place
Patricia King

Dogs - Border Collie Love

First Place
Flora Steffan

Second Place
Jill Egly

Third Place
Flora Steffan

Honorable Mention
Tim Grundeman

Dogs - Dressed Dogs

First
Kimberly Teichrow

Second Place
Kimberly Teichrow

Third Place
Terri Arington

Honorable Mention
Kimberly Teichrow

Dogs - Soul Eyes

First Place
Vivian Thompson

Second Place
Flora Steffan

Third Place
Karla Schwoerer

Honorable Mention
Vivian Thompson

Dogs - What's Going On

First Place
Susan Barton

Second Place
Patricia King

Third Place
Cindy Sitz

Horses - All Dressed Up

First Place
Alta Barker

Second Place
Tracy Bjornestad

Third Place
Vivian Thompson

Honorable Mention
Jill Egly

Horses - Bridled View

First Place
Alta Barker

Second Place
Chris Anderson

Third Place
Tracy Bjornestad

Honorable Mention
Tracy Bjornestad

Horses - Corral Time

First Place
Vivian Thompson

Second Place
Vivian Thompson

Third Place
Vivian Thompson

Honorable Mention
Sherri Dowdy

Horses - On The Move

First Place
Flora Steffan

Second Place
Sheri Jaeger-Abbott

Third Place
Darcy Sexson

Honorable Mention
Billie Sacco

Horses - Regal Equine

First Place
Pooty Dagnon

Second Place
Vivian Thompson

Third Place
Jill Egly

Honorable Mention
June Van Gooden

Juniors

First Place
Layton Johnson

Second Place
Korie Peacemaker

Third Place
Mattie Rose Johnson

Honorable Mention
Korie Peacemaker

Kids - Boo Boo Face

First Place
Loni Stevens

Second Place
Lindsey Lorenz

Third Place
Patricia King

Honorable Mention
Patricia King

Kids - Equine Pals

First Place
Flora Steffan

Second Place
Billie Sacco

Third Place
Chris Anderson

Honorable Mention
Janet Johnson

Kids - Stay Beside Me

First Place
Flora Steffan

Second Place
Darcy Sexson

Third Place
Loni Stevens

Honorable Mention
Patricia King

Kids - The Dudes

First Place
Loni Stevens

Second Place
Pooty Dagnon

Third Place
Darcy Sexson

Honorable Mention
Sue Arata

Kids - The Ladies

First Place
Lindsey Lorenz

Second Place
Janet Johnson

Third Place
Flora Steffan

Honorable Mention
Lindsey Lorenz

Kids - The Touch

First Place
Alta Barker

Second Place
Darcey Sexson

On The Ranch - Old & New

First Place
Vivian Thompson

Second Place
Pooty Dagnon

Third Place
Cynthis Nelson

Honorable Mention
Suzy Vargas

On The Ranch - Our Tools

First Place
Vivian Thompson

Second Place
Billie Sacco

Third Place
Alta Barker

Honorable Mention
Terri Arington

On The Ranch - Spur Up

First Place
Cindy Sitz

Second Place
Vivian Thompson

Third Place
Charlene Cooper

Honorable Mention
June Van Gooden

On The Ranch - The Brand

First Place
Sue Arata

Second Place
Tracy Bjornestad

Third Place
Flora Steffan

Honorable Mention
Sue Arata

On The Ranch - The Sights

First Place
Chris Anderson

Second Place
Terri Arington

Third Place
Sue Arata

Honorable Mention
Ruth Little

On The Ranch - We Celebrate

First Place
Jill Egly

Second Place
Sheri Jaeger-Abbott

Third Place
Sue Arata

On The Ranch - We Decorate

First Place
Billie Sacco

Second Place
Suzy Vargas

Third Place
Terri Arington

Honorable Mention
Suzy Vargas

Ranch Life - Branding Time

First Place
Tim Grundeman

Second Place
Karla Schwoerer

Third Place
David Kimble

Honorable Mention
Tracy Bjornestad

Ranch Life - Bronc & Bull

First Place
Alta Barker

Second Place
Alta Barker

Third Place
Alta Barker

Honorable Mention
Sue Arata

Ranch Life - Hold That Line

First Place
Judie Church

Second Place
Jilly Egly

Third Place
Cindy Sitz

Honorable Mention
Jilly Egly

Ranch Life - Ranch Rodeo

First Place
Judie Church

Second Place
David Kimble

Third Place
Diane Garcia

Honorable Mention
David Kimble

Ranch Life - The Chase

First Place
Flora Steffan

Second Place
Darcy Sexson

Third Place
Alta Barker

Honorable Mention
Chris Anderson

Ranch Life - The Throw

First Place
Tim Grundeman

Second Place
Jill Egly

Third Place
Karla Schwoerer

Honorable Mention
Flora Steffan

Ranch Life - Working The Herd

First Place
Chris Anderson

Second Place
Flora Steffan

Third Place
Cindy Sitz

Honorable Mention
Darcy Sexson

Scenic - Before & After the Storm

First Place
Gayle Goins

Second Place
Loni Stevens

Third Place
Gayle Goins

Honorable Mention
Jill Egly

Scenic - Fences

First Place
Mindy Rasmussen

Second Place
Alta Barker

Third Place
Mindy Rasmussen

Honorable Mention
Mindy Rasmussen

Scenic - Forsty

First Place
Kendra Bidges

Second Place
Sheri Jaeger-Abbott

Third Place
Alta Barker

Honorable Mention
Tracy Bjornestad

Scenic - Grazing

First Place
Diane Garcia

Second Place
Joann Arata

Third Place
June Van Gooden

Honorable Mention
Joann Arata

Scenic - Lone Rider

First Place
Charlene Cooper

Second Place
Flora Steffan

Third Place
Charlene Cooper

Honorable Mention
Charlene Cooper

Scenic - Moving The Herd

First Place
Terri Arington

Second Place
Alta Barker

Third Place
Jill Egly

Honorable Mention
Terri Arington

Scenic - Old Trees

First Place
Mindy Ramussen

Second Place
Lindsey Lorenz

Third Place
Terri Arington

Honorable Mention
Cynthia Nelson

Scenic - Our Crops

First Place
Sheri Jaeger-Abbott

Second Place
Diane Garcia

Third Place
Sheri Jaeger-Abbott

Honorable Mention
Diane Garcia

Scenic - Our Gardens

First Place
Jeannie Roberson

Second Place
Alta Barker

Third Place
Gayle Goins

Honorable Mention
Karla Schwoerer

Scenic - Outside the Backdoor

First Place
Vivian Thompson

Second Place
Mindy Rasmussen

Third Place
Gayle Goins

Honorable Mention
Terri Arington

Scenic - Reflecting Beauty

First Place
Sue Arata

Second Place
Gayle Goins

Third Place
Diane Garcia

Honorable Mention
Suzy Vargas

Scenic - Sunrise/Sunset

First Place
Gayle Goins

Second Place
Charlene Cooper

Third Place
Gayle Goins

Honorable Mention
Chris Anderson

Scenic - The Water Hole

First Place
Darcy Sexson

Second Place
Patricia King

Third Place
Cynthia Nelson

Honorable Mention
Joann Arata

Scenic - Western Windmills

First Place
Diane Garcia

Second Place
Charlene Cooper

Third Place
Mindy Rasmussen

Honorable Mention
Karla Schwoerer

Western Reflections - Branding Conversation

First Place
Karla Schwoerer

Second Place
Karla Schwoerer

Third Place
Jilly Egly

Honorable Mention
Karla Schwoerer

Western Reflections - EZ Work with Pals

First Place
Flora Steffan

Second Place
Alta Barker

Third Place
Loni Stevens

Honorable Mention
Alta Barker

Western Reflections - Ladies Ride

First Place
David Kimble

Second Place
Billie Sacco

Third Place
David Kimble

Honorable Mention
Jill Egly

Western Reflections - Long Saddle Days

First Place
Alta Barker

Second Place
Alta Barker

Third Place
Terri Arington

Honorable Mention
Sue Arata

Western Reflections - The Gents

First Place
Billie Sacco

Second Place
Flora Steffan

Third Place
Jill Egly

Honorable Mention
Flora Steffan

Western Reflections - The Ladies

First Place
Jill Egly

Second Place
David Kimble

Third Place
Billie Sacco

Honorable Mention
Lindsey Lorenz